Pomysły na aranżację salonu z aneksem kuchennym
Aneks kuchenny jest częścią pomieszczenia mieszkalnego, służącą do przygotowywania posiłków.
To często jedyne – ale równocześnie niezwykle funkcjonalne – rozwiązanie dla małych mieszkań. Aneks kuchenny spełnia nie tylko funkcję użytkową, ale w związku z tym, że stanowi integralną część salonu, jest również silnym akcentem estetycznym, wizualnie organizującym przestrzeń. Jednoczesne spełnienie obu tych funkcji jest możliwe, dzięki zastosowaniu kilku praktycznych wskazówek.
Oszczędność przestrzeni
Celem stosowania rozwiązań z aneksem kuchennym jest znaczna oszczędność przestrzeni. Gotowe moduły nie zawsze są dostosowane do każdego wnętrza – korzystniejszą alternatywą są meble na wymiar, które gwarantują maksymalne wykorzystanie każdego dostępnego centymetra. Przestrzeń zaoszczędzimy również stosując wysoką zabudowę w układzie pionowym. Rozbudowane pionowo szafki zapewnią nie tylko lepszą organizację przestrzeni do magazynowania zapasów, ale ich stylistyka pozwoli także wpisać się w uniwersalny i popularny obecnie – styl minimalistyczny. Lodówkę można umieścić pod blatem, warto również pomyśleć o mniejszej płycie grzewczej – dwupalnikowej zamiast standardowej, czteropalnikowej. Rezygnacja z akcesoriów kuchennych umieszczanych na widoku to z kolei doskonały sposób na optyczne powiększenie powierzchni aneksu. Sposobem na organizację małej przestrzeni jest również umiejętne wydzielenie podstawowych sfer: przygotowywania, przechowywania i zmywania. Zastosowanie układu jednorzędowego to kolejny sposób na zaoszczędzenie przestrzeni.
Integracja lub kontrast
Aneks kuchenny jest integralnym połączeniem przestrzennym dwóch sfer: przygotowywania posiłków oraz wypoczynkowej, lecz w sensie wizualnym – może być zarówno estetycznie spójny z salonem, jak i stanowić akcent kontrastowy. W budowaniu stylistyki jest jednak istotne, aby aneks nie stanowił konkurencji dla salonu. W sytuacji, kiedy jego styl jest wyrazisty – aranżacja salonu powinna być łagodna i stonowana. Z kolei, jeżeli zależy nam na wizualnej integracji, wygląd salonu i aneksu musi być spójny. Zdecydujmy się wówczas na jednakową kolorystykę oraz takie samo pokrycie podłóg. Wybór jasnego i błyszczącego materiału na fronty kuchenne pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń. Można zdecydować się również na kolory neutralne: biel, szarość, beż. Aneks kuchenny w salonie może być ponad to otwarty lub pół-zamknięty. W przypadku aneksów pół-zamkniętych stosuje się takie elementy oddzielające sfery, jak wyspy kuchenne, stół jadalny czy drzwi przesuwne, umożliwiające zarządzanie przestrzenią w zależności od potrzeb.