Jaką głębokość powinny mieć wnęki przeznaczone na szafy?
W dzisiejszych czasach coraz częściej sięgamy po oryginalne rozwiązania w aranżacji wnętrz. Gotowe szafy i szafki są bardzo wygodne, łatwo jest je dopasować do danego pomieszczenia, ale czasami mogą nie spełnić do końca swojej funkcji. W przypadku niecodziennie rozplanowanych pokoi, skosów i wnęk, lepiej skorzystać z możliwości, jakie daje zamówienie mebli na wymiar. Będą one w pełni dostosowane do naszych potrzeb.
Meble na zamówienie to sposób jak maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i podkreślić swoje własne preferencje i styl. Dziś trudno sobie wyobrazić dom bez szaf i szafek, ale czasami szukamy opcji, aby najlepiej w jednym miejscu przechowywać wszystkie ubrania i przedmioty codziennego użytku. Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług producenta mebli, której pracownicy dokonają dokładnych pomiarów i podpowiedzą najlepsze dla naszego wnętrza i naszych potrzeb rozwiązanie.
Od czego zależą wymiary szaf?
Szafy wnękowe to najlepszy sposób jak wykorzystać przestrzeń o niecodziennych wymiarach. Jeśli w naszym domu są skosy, wnęki, z którymi nie wiemy co zrobić, lub mamy schody, pod którymi jest dużo miejsca, warto zastanowić się, czy nie jest to dobra lokalizacja na szafę. Decydując się na meble na zamówienie, możemy zagospodarować miejsce w salonie, sypialni, przedpokoju czy na poddaszu. Stworzyć specjalne systemy, które sprawią, że wszystkie ubrania i przedmioty codziennego użytku, będziemy przechowywać w jednym miejscu. Zniknie problem z szukaniem szafy do każdego pokoju. Wydawałoby się, że zaprojektowanie takiego mebla nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem. Jednak, jeśli chcemy, aby nasz egzemplarz spełniał oczekiwania całej rodziny i dobrze wpasował się w dostępną przestrzeń, należy najpierw zastanowić się nad kilkoma rzeczami. Dużą rolę odgrywa materiał, z jakiego ma być szafa wykonana. Inną grubość mają płyty wiórowe, bambusowe czy rattanowe. A tutaj każdy centymetr się liczy! Trzeba zwrócić też uwagę na okucia, rodzaj drzwi czy jakiekolwiek dodatki, które mogą wpłynąć na ostateczne wymiary mebla. Jeśli chodzi o szerokość, tutaj sprawa jest jasna. Wykorzystujemy dostępne miejsce. Jeśli szafa ma być pod schodami, tutaj wyznacznikiem jest ich długość. Jeśli ma być na poddaszu, możemy stworzyć system na długość całej ściany. Ogranicza nas jedynie nasza fantazja.
Jak wybrać idealną głębokość?
Nieco inaczej jest z oszacowaniem tego, jak głęboka powinna być wnęka na szafę. Przyjmuje się, że minimalna wartość to 65-70 cm, aby zmieściły się w niej wieszaki na ubrania, a nałożona na nie odzież się nie gniotła. Dokonując pomiarów co do głębokości, istotnym parametrem jest rodzaj drzwi montowanych w szafie. Firmy stolarskie oferują zazwyczaj kilka opcji do wyboru, które pomogą podkreślić stylowy charakter wnętrza: składane, przesuwane, przesuwano-składane czy otwierane tradycyjnie. Poza estetyką ta decyzja ma wpływ również na przestrzeń potrzebną do wygodnego otworzenia i zamknięcia drzwi szafy. Zabierają one kilka centymetrów na przechowywanie odzieży i wymagają sporej ilości miejsca przed meblem, aby zapewnić wygodne dojście do zawartości szafy. Głębokość może zależeć też od tego co chcemy i w jaki sposób przechowywać we wnętrzu, jak głębokie półki będą dla nas wystarczające, czy chcemy dodatkowe szuflady wewnątrz szafy? Współpracując z firmą stolarską, warto wcześniej zastanowić się na tymi pytaniami, aby mieć wstępny obraz tego, jak byśmy chcieli, aby szafa wyglądała. Pracownicy takiej firmy określą, ile z tego jest możliwe do realizacji i czy są to praktyczne pomysły.