Jak umeblować kuchnię w kształcie litery "L"?
Kuchnia to miejsce, które powinno spełniać szereg wymogów nie tylko dotyczących estetyki, ale także funkcjonalności oraz ergonomii.
Jeśli mamy do czynienia z tego rodzaju pomieszczeniem w kształcie litery ‘’L’’, to warto wiedzieć, iż tego typu układ będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku długich i wąskich pomieszczeń, gdzie brakuje miejsca na dwa rzędy stojących równolegle względem siebie szafek. Umeblowując kuchnię, trzeba bowiem pamiętać o odpowiednich odległościach pomiędzy rzędami mebli. Powinny one bowiem wynosić przynajmniej 120 cm. Jeśli z kolei brakuje takiej przestrzeni, to kuchnia w kształcie litery ‘’L’’ będzie strzałem w dziesiątkę.
Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni
Planując zakup mebli kuchennych do pomieszczenia w literę ‘’L’’, należy przede wszystkim dobrze rozplanować przestrzeń. Głównym ciągiem roboczym powinien tutaj być dłuższy odcinek zabudowy kuchennej. Krótszy natomiast trzeba przeznaczyć na blat pomocniczy oraz dodatkowe miejsce magazynowania lub też tak zwaną strefę gotowania i pieczenia (z kuchenką gazową lub elektryczną oraz drobnymi elementami gospodarstwa domowego). W strefie gotowania powinny się też znaleźć funkcjonalne szuflady i szafki. Jeśli natomiast mowa o ciągu głównym, to warto tutaj zastosować się do zasady trójkąta roboczego.
Mówi ona, iż od lewej strony musi znajdować się strefa zapasów (lodówka, zamrażarka lub szafa spiżarniana), natomiast później strefa przechowywania (w tym zastawy stołowe), strefa zmywania (zmywarka, zlew, suszarka, kosz na śmieci), strefa przygotowywania potraw (deski do krojenia, blat, przyprawy oraz noże), a na końcu wspomniana strefa gotowania. Taki podział umożliwi wygodniejsze i bardziej komfortowe korzystanie z kuchni.
A może designerska kuchnia w kształcie litery ’’L’’?
Jeśli natomiast zależy nam na tym, aby nasza kuchnia w literę ‘’L’’ była nie tylko ergonomiczna, ale także designerska, to możemy (w miarę możliwości) postawić na rozwiązanie w postaci pomieszczenia otwartego na salon. Ten wariant sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku kuchni o dużym metrażu. Jak zaaranżować tego rodzaju pomieszczenie? Przede wszystkim w kontekście dłuższego blatu należy tutaj zastosować się do zasady trójkąta roboczego, natomiast krótszy blat trzeba zagospodarować jako awaryjny i roboczy blat lub designerski barek.