Drzwi składane. Gdzie i kiedy się sprawdzają?
Wygląd wnętrza to niezwykle istotna kwestia, ponieważ dzięki odpowiedniej aranżacji pomieszczenia możliwe jest nadanie mu niepowtarzalnych cech odzwierciedlających osobowość właściciela.
Oprócz designu niemniej ważnym aspektem jest funkcjonalność mebli i rozwiązań wchodzących w skład projektu. Jednym z nieodłącznych elementów wyposażenia wnętrza są drzwi, które występować mogą w rozmaitych rodzajach dopełniających design pomieszczenia. Ciekawą propozycję stanowią drzwi składane łączące w sobie dwie najbardziej pożądane przez konsumentów cechy – nowoczesny styl wykończenia i wygodę użytkowania.
Drzwi składane – przegląd rozwiązań
Drzwi składane, zwane często łamanymi, należą do grupy produktów, których skrzydła dzielą się na dwie części połączone specjalnym systemem zawiasów. Konstrukcja ta, dzięki regularnie rozmieszczonym łączeniom, charakteryzuje się szczególną stabilnością i bezawaryjną pracą mechanizmu. Przebieg montażu drzwi składanych różni się w zależności od modelu, jednak w większości polega na przymocowaniu produktu wyłącznie z jednej strony ościeżnicy. Na podstawie rozmiaru wskazać można dwie główne kategorie drzwi łamanych – symetryczne i asymetryczne. Pierwsze charakteryzuje równy podział obu części skrzydła, drugie z kolei cechuje odmienna szerokość poszczególnych elementów konstrukcji. Kolejny podział drzwi składanych dotyczy materiału, z którego wykonany został produkt. Często spotykane są propozycje drewniane, drewnopodobne, z tworzywa sztucznego, a nawet szklane. Wspomniana funkcjonalność drzwi składanych polega na tym, że do ich otwierania nie potrzeba wiele wolnego miejsca wokół konstrukcji, przez co rozwiązanie to stosuje się przede wszystkim w blokach i niewielkich przedpokojach. Wyposażenie pomieszczenia w drzwi łamane sprawdzi się również w przypadku wnętrz o klasycznym designie – element o nowoczesnym wykończeniu przełamuje wówczas surowość stylu, czym znakomicie go dopełnia.