Aranżacja home office. O czym nie wolno zapomnieć?
Home office niezależnie czy z wyboru, czy z konieczności, wymaga odpowiedniego nastawienia oraz aranżacji wybranego miejsca.
Jak wiadomo, do pracy potrzebujemy skupienia i zorganizowanej przestrzeni. Komfortowe meble są niezbędne, ale również funkcjonalne dodatki oraz odpowiednia kolorystyka wnętrza. Planując pracę z domu, możemy sami dowolnie wybrać i zaaranżować przestrzeń do pracy. Pomogą nam w tym specjaliści, którzy przygotują dla nas meble na wymiar, dzięki czemu maksymalnie wykorzystamy potencjał pokoju lub wydzielonego fragmentu salonu czy sypialni. Jeśli home office jest tymczasowym rozwiązaniem, wystarczy odpowiednio wykorzystać istniejącą przestrzeń, jeśli to nasz normalny tryb pracy przyda się osobny gabinet. Niezależnie od dostępnych możliwości możemy przestrzegać kilku zasad, aby praca z domu była dla nas przyjemnością i była przede wszystkim efektywna.
Gabinet w domu, nieograniczone możliwości
W najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, które mogą przeznaczyć na gabinet osobny pokój. Domowe biuro to ciekawe rozwiązanie dla osób pracujących zdalnie, ale również dla rodziny, która potrzebuje takiego centrum dowodzenia do płacenia rachunków, organizowania nauki czy obowiązków i dodatkowych zajęć dla każdego członka rodziny. Osobna przestrzeń pozwoli również lepiej oddzielić obowiązki zawodowe od codziennych zadań domowników. Urządzanie takiego pokoju zaczynamy od wyboru kolorystyki oraz stylu wykończenia, jaki nam najbardziej odpowiada. Na ścianach sprawdzą się jasne i pastelowe kolory, które pomogą skupić się na pracy: biel, beż lub odcienie żółtego. Ważne jest również rozplanowanie pokoju, jeśli chodzi o ustawienie mebli. Biuro w domu musi być wygodne i praktyczne, choć wiele zależy również od rodzaju wykonywanej przez nas pracy oraz osobistych preferencji. W każdym gabinecie powinno znaleźć się dopasowane pod względem wysokości i wyposażenia (szuflady, dodatkowe szafki) biurko, wygodny fotel oraz regał na drobiazgi, papiery lub książki. To absolutne minimum, reszta dotyczy tego, co wykorzystujemy w naszej codziennej pracy. Jeśli pracujemy przy komputerze, możemy potrzebować specjalnego biurka, które zagwarantuje więcej miejsca do pracy poza obszarem zajmowanym przez laptop lub komputer stacjonarny. Przyda się też biurko z opcją organizacji wszystkich kabli (otwór wycięty w blacie) i dużą ilością miejsca na nogi pod nim. To mebel, który dobrze jest zaprojektować na wymiar. Najlepiej, gdy stoi ono blisko naturalnego światła tj. prostopadle do okna z uwzględnieniem tego, czy jesteśmy prawo, czy leworęczni. Komputer nie powinien stać naprzeciwko okna, gdyż będzie się w nim odbijać światło, co utrudni nam pracę.
Biuro w sypialni lub salonie
Jeśli praca zdalna jest dla nas chwilowym rozwiązaniem, wystarczy, jeśli wydzielimy strefę pracy w jednym z dostępnych pomieszczeń. To również dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujemy „schować się” przed domownikami. Niewielki kąt czy fragment ściany, gdzie wstawimy niewielkie biurko i dopasowane do niego krzesło, w zupełności nam wystarczy. Ważne, aby zadbać o spójność wystroju i harmonię, aby móc skupić się na wykonywanej pracy. Nie będzie nas to rozpraszać i wpłynie na komfort przebywania w tym miejscu. W przypadku większej sypialni możemy wydzielić przestrzeń do pracy za pomocą stylowego regału lub zestawu szafek. Podstawą w każdym biurze jest również dobór odpowiedniego oświetlenia, które zapewni bezpieczną dla naszych oczu pracę. Lampy na biurko, lampy stojące lub oświetlenie górne pozwoli na zagwarantowanie wystarczającej ilości światła.